Šećer sa malom količinom vode skuvati, spojiti sa navedenim sadržajem i kuvati sve dok se masa ne počne odvajati od posude. Od mase formirati kobasicu. Valjati je dugo sa velikom količinom šećera u prahu.
Šaran od 2kg, posoliti i staviti u pleh; U šerpu staviti 1 kašiku masti, 1/2 kg tanko sečenog crnog luka, pržiti. Dodati sitno seckan peršun, 1/2 kašike brašna i upržiti brašno. Dodati alevu papriku, naliti vodom i gusto proceđenim paradajzom (najviše 1 šolja za belu kafu).
700g govedine bez kostiju nabodite belim lukom i suvim šljivama, pa ispržite na vrelom ulju. Meso izvaditi pa na istom ulju pržiti povrće (celer, luk, šargarepa, peršun).
Kad požuti dodati paradajz, vino (slatko), supu od kockice, uvaljati meso i dinstati dok meso omekša. Služiti sa njokama.
U suvu šljivu bez koštice staviti bademe očišćene od ljuske (potopiti ih kratko u toploj vodi da bi se ljuska skinulala); posoliti, pobiberiti; svaku šljivu uviti u komad slanine, pričvrstiti čačkalicom: peći u pećnici ili na roštilju oko 20 minuta.
Marcipan, šećer u prahu i šljivovicu umešajte u glatku smesu.
Prepolovite šljive, pa ih uz pomoć šprica napunite smesom od marcipana.
Poklopite drugom polovinom šljive.
Skuvati suve šljive, izvaditi košticu; orahe iseći uzdužno, izmešati šljive, orahe i kirš; napraviti kompaktnu masu.
Svaku koru namazati istopljenim maslacem; nadev sipati na početak svake kore; uviti tanku pitu; ispeći na parčiće - 8cm, stisnuti malo krajeve i slagati u tepsiju; peći 15 minuta na 220 stepeni;
Šaran od 1kg; zaseći ga sa strane i posoliti; 10 glavica crnog luka iseći kao za paprikaš; Na dobro zagrejano ulje spustiti luk i pržiti ga; dodati alevu papriku, biber i seckani peršunov list, malo celera; 1/4 kg suvih šljiva pomešati sa lukom; Luk sa šljivama sipati u đuveč, a preko šljiva staviti šarana. Dodati vodu da ogrezne, sipati još malo ulja i staviti ribu u rernu;
Raseći kranjsku kobasicu na pola (po dužini) i premazati senfom.
Suve šljive raseći na pola i u svaku staviti badem, poređati ih u kobasicu.
Naliti šljive rumom u plitkoj činiji i ostaviti jedan do dva sata; Šljive umotati šnitama slanine i pričvrstiti čačkalicama; Ispeći umotane šljive na roštilju, dok slanina ne porumeni sa svih stana.
Otopiti lisnato testo i razvući ga u vidu dva kruga prečnika 26 cm. Zagrejati rernu na 180 stepeni. Testo staviti u pleh prekriven pek-papirom i peći 25-30 minuta. Izvaditi i ostaviti da se ohladi. Za obično testo umesiti šećer, puter i brašno i ostaviti na hladnom mestu.
Rernu zagrejati na 175 stepeni. Puter umutiti sa 150 grama šećera, malo soli, vanil šecerom, pa postepeno umešati jedno po jedno jaje, mleko i na kraju brašno pomešano sa praškom za pecivo. Testo podeliti na dva dela i staviti u dva podmazana kalupa prečnika 26 cm. Jedan kalup staviti u rernu i peći oko 20 minuta. Belanca čvrsto ulupati sa šećerom u prahu i kašikom soka od limuna, pa sneg rasporediti preko drugog testa.
1dl mleka, 25 grama putera, 25 grama kukuruznog brašna, 4-5 jaja,
150 grama pekmeza od šljiva, 30 suvih šljiva, 3 klinčića, kora od pola limuna
mali komad cimeta u prahu, 150 grama šećera, 4 cl vinjaka šljivovice.
Najnovija dešavanja i aktuelnosti
Čokoladirana šljiva uskoro u novom pakovanju. Moderno i dopadljivo!
Svetski kuvari nagradili srpske proizvode Brisel, 26. jun 2019. godine – Pet srpskih kompanijaprimilo je prestižnu nagradu za prvoklasan ukus svojih proizvoda„Superior Taste Award“ i imalo priliku da nauči više o promotivnim i poslovnim mogućnostima koje ova nagrada donosi: Agranela za suve šljive, Real Red Raspberry za namaz od malina, Ecovital za hladno ceđeno ulje od semena bundeve, Happy Honey za sirovi med sa liofilizovanom šljivom i Strela za cepkani ajvar.Stotine proizvođača hrane i pića iz celog sveta, kuvari, somelijeri, predstavnici maloprodajnih lanaca i medija, prisustvovali su svečanoj ceremoniji dodele nagrada u Briselu. Učešće u ovom takmičenju podržao je USAID-ov Projekat za konkurentnu privredu. „Ovo je veliki uspeh za srpske proizvođače.Nagrada za prvoklasan ukus izdvaja ove proizvode koje su 100 vodećih svetskih i Mišelinovih kuvara probali i nagradili. Na taj način potrošač kupuje sa poverenjem ove proizvode i zna da dobija vrhunski kvalitet za utrošen novac“, izjavio je Alan Kokson, član žirija i domaćin ovogodišnje ceremonije Međunarodnog instituta za ukus. Istog dana, povodom dodele nagrada srpskim premijum proizvodima održan je prijem u Ambasadi Republike Srbije u Briselu, u saradnji sa Misijom Srbije pri Evropskoj uniji. Događaju su prisustvovali predstavnici diplomatskog kora, belgijske kompanije i uvoznici prehrambenih proizvoda. Marina Jovićević, ambasador Republike Srbije u Kraljevini Belgiji, otvorila je skup i obratila se prisutnima: „Nemamo često priliku da se okupimo na ovako lepom događaju za koji je glavni povod čulo ukusa“.Ona je istakla da će ova nagrada našim proizvođačima otvoriti vrata za buduću poslovnu saradnju između Srbije i Belgije, ali i drugih EU zemalja. “Nadam se da će se ovaj trend nastaviti i u narednim godinama, zajedno sa našim napretkom na evropskom putu i naporima da se prilagodimo evropskim standardima i sertifikatima.” Jasmina Debeljak Maljković, zamenica direktora USAID-ovog Projekta za konkurentnu privredu, ukazala je na značaj promocije srpskih visokokvalitetnih prehrambenih proizvoda na stranim tržištima, prevashodno na tržištu EU: “Ovaj događaj je upravo i način kako možemo da promovišemo srpsku visokokvalitetnu prehrambenu industriju. Danas smo sepridružili najboljim proizvodima iz sveta i pokazali da osim kvalitetne sirovinske baze voća i povrća, srpske kompanije imaju potencijala i kapacitete da naprave proizvode visoke vrednosti.“